„Wyrzuć z głowy niepotrzebne śmieci” –  tak mówił Sokrates,  grany przez Nicka Nolte do Dana Milmana, młodego i  niezwykle utalentowanego gimnastyka w bardzo wzruszającym filmie „Siła Spokoju”.  Dziś przesłania filmowego Sokratesa odnaleźć można w popularnych ostatnio praktykach Mindfulness, czyli Uważności.

Skupić się na chwili obecnej, na każdym ruchu, pozbyć się lęku przed porażką, zapomnieć o rywalizacji – tego właśnie nauczył się Milman, mimo przeciwności losu, które go spotkały. I co najważniejsze – zrozumiał, że ważniejsza od celu jest droga, która do niego prowadzi.

Według definicji Mindfulness, zwany również pełnią obecności,  to proces koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili, który może być rozwijany poprzez medytację lub inne ćwiczenia. Badania dowodzą, że praktyka ta pozwala osiągnąć lepsze samopoczucie i poczucie zdrowia, redukując jednocześnie gonitwę myśli, niepokój, lęki, a nawet depresję. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych, tak bardzo zabieganych czasach, o Mindfulness mówi się coraz częściej i głośniej.

Uważność nie ma ograniczeń. Można ją praktykować zawsze i wszędzie, w każdej chwili. Żyć „tu i teraz”, bez przeszłości i bez przyszłości, skupić się na własnym ciele, na oddechu, na zmysłach. W tym oczywiście również pomaga gimnastyka, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia!